Şifa Kaynağı Oylat Kaplıcaları

Oylat yazın başka güzel kışın başka... Ama sonbaharda her yer usta bir ressamın yağlıboya tablosunu andırıyor. Kaplıcasında binbir türlü hastalığa şifa arayanların uğrak kapısı olan Oylat'a gelmek için ille de hasta olmayı beklemeyin. Tertemiz havasını soluyarak yürüyüşler yapıp kuş seslerini dinlemek, çağlayanların köpüklerini seyredip büyülü bir dünyanın huzurunu yakalamak için de Oylat'a gelmek gerekiyor.

Her Mevsime uygun gezi durağımız, şifalı doğasıyla Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı Oylat. Oylat deresinin çağlayanlar meydana getirerek geçtiği vadi, çam, gürgen, meşe, kestane, ıhlamur, kavak, çınar ağaçları ile kuşburnu ve böğürtlen bitkilerinden oluşan ormanla bütünleşiyor.
İlkbaharda yer gök kır çiçekleri ve menekşelerle kaplanırken, sonbaharda her yer yağlıboya tablo görünümüne bürünüyor. Kışın ise beyaz örtüsüyle anlatılmaz güzellikteki doğayı varın siz hayal edin.

İki tarafı vadilerle çevrili yamaçta kurulu kaplıcalar mevkii, sırtını Uludağ'ın devamına yaslamış. Kaplıca suyu, uzun sürede getirdiği kalsiyum karbonatlı ve kalsiyum sülfatlı sularla "çökelek" meydana getirip kaplıcanın bulunduğu terasları oluşturmuş.
Başı dumanlı "Sivri Kaya Tepesi" ile kaplıcalar arasında bulunan kanyon görünümlü vadi sürekli taze hava koridoru yaratıp oksijen pompalıyor.
Bu arada yaprak kaplı bir zemin, toprak kokulu tertemiz bir hava ve ötücü kuşların de ortama eşlik ederken, hiç dinmeden gürül gürül akan su, çağlayanların coşkulu sesine dönüşerek sizi büyülü bir dünyaya taşıyor.

Keşiş Dağı'nın (Uludağ) Bursa'ya bakan yüzü; kuzey cenahının,
Yani, Şimal Yıldızı'nın göz kırptığı yerde, adına Oylat denen bir yeryüzü cenneti var.
Tanrı, Keşiş Dağı'nı mekan tutan Zeus'tan dahi sakladığı bu cenneti, insanoğluna bahşetmiş.
Çünkü, Tanrı Oylat'ı yaratırken cömert davranmış.
Doğa ana, Tanrı'nın cömertliğini, güzelliğe,sağlıkve coşkuya dönüştürmüş.

Tatil zevkini tutkuya, tutkuları yaşam keyfine dönüştüren muhteşem bir yerdir Oylat. Doğanın güzelliklerle, güzelliklerin insanla buluştuğu mekandır.
Yaz mevsimi tatil demek.

Tatil denince de gezmek, görmek, eğlenmek, yeni coşkular yaşamak akla geliyor. Bu duygular, "herkes için" mutlaka farklı tatlarda ve boyutlarda yaşanır. Bu yazımızda, sizi böyle bir gezintiye davet ediyoruz.
Biliyorum, kendinize muhteşem bir tatil programı yapıyorsunuz.
Kararı siz vereceksiniz, ancak, Oylat'ı unutmayın.
Tercih ve seçeneklerinizin bir yerlerine iliştirin Oylat'ı.

Kısa mesafeli, ve kısa metrajlı cazipliği yanı sıra çok daha önemlisi, ekonomik bakımdan da çook, çooookkk cazip bir seçenek olduğunu göreceksiniz.
Bunlardan başka, ayrıcalıkları, farklılıkları, özel durumları ve verdiği hizmetlerin zenginliği, mekan seçeneklerinin zevkinize denk düşmesi gibi özellikleri ise sizi alıp götürecektir Oylat denen yeryüzü cennetine...
Tatil listelerinde, deniz, dağ, kamping, doğal yöreler, kentsel tarihi ve iç turizm mekanları gibi tercihler de yapılacak elbette.
Oylat, bütün bunları birlikte sunuyor. Orda hepsini bulmanız mümkün.

Uludağ'ın zirvesinden süzülüp gelen buz gibi suyu, birçok derde deva kaplıcaları ve insana huzur veren doğal at-mosferiyle Oylat tatilcilerin cazibe merkezi.

Oylat, yeşilin tüm renkleriyle bezenmiş, doğa harikası bir cennet köşesi. Bir yandan çam ve kayın ağaçlarından yayılan nefis kokular, diğer yandan Uludağ'ın zirvesinden süzülerek gelen bütün berraklığını giyinmiş buz gibi tertemiz suları. Yeraltından fışkıran şifalı termal kaplıcaları ile gerçekten eşsiz bir cazibe merkezi Oylat.

Oylat, yeryüzü cenneti kadar güzel ve anmalı bir tatil seçeneği sunuyor. Bunun içindir ki; tatilcilerin gözbebeği.

İnegöl’ün gözbebeği oylat:

Oylat, doğal güzellikleri yanı sıra şifa kaynağı kaplıcalarıyla da iç ve dış turizme hizmet veriyor. Uludağ'ın eteklerinde kurulu asırlık şirin tatil köyü Oylat, İnegöl'e 26 kilometre uzaklıkta.
Oylat'a ulaşmak çok kolay. İster özel aracınızla, ister her yarım satte sefer yapan minibüs veya otobüslerle İnegöl'den Oylat'a gidebilirsiniz. Oylat, bünyesindeki tesisleri ve verdiği hizmet kalitesiyle İnegöl'ün en gözde turistik merkezi olmayı çoktan hak etmiş...
Çam ve kayın ağaçları, sanki bulutları yakalamak için gökyüzüne doğru yürüyüş yapıyor. Toprak, tüm cömertliğiyle, yeraltından taşıdığı kaynak-termal suları, diğer taraftan, Uludağ'ın zirvesinden taşıyıp, getirdiği sularını konuklarına ikram etme yarışında. Doğanın tüm otantik ve egzotik güzelliklerini yaşamak adına, Oylat tabiat ananın cenneti.

Konaklama ve hizmet tesisleri :

İnegöl'ün turizme açılan penceresi Oylat, her geçen gün cazibe merkezine dönüşüyor. Nitelikli tesisleşme ve modern konaklama hizmet anlayışı ile dikkatleri çekiyor.
Tatil tercihinizi Oylat'tan yana kullandıysanız, konaklamanız için hepsi birbirinden cazip seçenekler sizi bekliyor. Turistik Tesis Belgeli otellerin yanı sıra, Bungalow Evleri, yada Apart Evleri, hatta kampingler tam zevkinize sunulan seçenekleri oluşturuyor. Oylat'ın restoran ve lokantaları, kafeteryaları, marketleri, eğlence ve dinlenme mekanları ile çok farklı ve unutulmaz anları yaşamanız için apayrı özelliklere sahip. Oylat denince akla ilk gelen "otantik fırınları" ile özellikle "Köylü Pazarı" (yani çarşısı) ise tutkularla donatılmış bir tatil zevki yaşatmaya aday.

Doğanın içinde :

Her mevsime apayrı güzellik cazibesini sunan Oylat, insan doğanın içinde, doğayla bütünleşerek ancak Oylat'taki kadar yaşayabilir. Herbiri apayrı bir güzellikle bezenmiş, çağlayanlar, şelaleler, yaylaları, rafting dahi yapmanıza fırsat veren coğrafi özelliği, muhteşem güzelliklerle donanmış görüntüsüyle, insana "rüya tatili" kadar güzel anılar yaşatmaya hazır. Gitmeniz kafidir.

Oylat efsanesi :

Uludağ'ın Kuzeydoğu eteklerinde yer alan gizli cennet Oylat aynı zamanda bir esfane mekanıdır. Bizans Imparatorluğu döneminde İnegöl civarına hüküm süren Tekfur'un biricik kızı ölümcül hastadır. Zamanın hekimleri çağrılır ancak çare bulunmaz. Tekfur biricik kızının her geçen gün gözleri önünde erimesine dayanamaz. Yardımcısına kızını uzak bir yere götürmesini emreder.
Tekfurun kızını, isimsiz bir bölgeye götüren uşaklar, "İşte burası. Burada Ölyat" diyerek kaderine terk ederler. Çaresiz kalan Tekfur kızı kendisini ölüme hazırlarken, bu arada, yer altından fışkıran kaynar sularla sık sık yıkanıp içer. Kızını merak eden Tekfur haber bekler.
Ancak haber yerine sağlığına kavuşmuş halde kızı gelince, Tekfur o bölgeyi "şifa kaynağı" olarak ilan eder.

Termal :

Özellikle banyo-cilt ve içme kürleri konusunda dünyaca kabul edilen özelliklere sahiptir Oylat kaplıca-termal suları. Oylat Kaplıcası, oligometalik, hipertermal, radyoaktif, az kalsiyum sulfatli suların bütün özelliklerine sahiptir. İklimi, yerinin güzelliği, suların bolluğu bu kaplıcanın değerini artırmakta, endiksiyonlarını genişletmekte sihhi ve turistik değerini artırmaktadır.

Ne Yenir ne içilir ?
İnegöl'de tabiki bu şirin beldenin diller destan ve Bütün Türkiye'ye mal olmuş olan İNEGÖL KÖFTESİ yenir.

Yapmadan Ayrılma :
Kaplıca cevresinde yeşil doku cennet gibi...Bu cennetin içinde olmak yetiyor..Bol bol yürüyüş yapın.